Teplice, jedno z nejstarších lázeňských měst ve střední Evropě, má bohatou historii sahající až do doby bronzové. Město, které bylo po staletí známé jako "Malá Paříž" nebo "Salon Evropy", skrývá mnoho architektonických skvostů a historických památek, které jsou svědky jeho slavné minulosti. V tomto článku vás provedeme nejvýznamnějšími historickými památkami Teplic, které stojí za návštěvu.
Zámek Teplice a zámecká zahrada
Dominantou města je bezesporu teplický zámek, který se nachází v samém srdci historického centra. Původně románský klášter z 12. století byl v průběhu staletí několikrát přestavován. Dnešní podobu získal zámek především během barokní přestavby v 17. a 18. století.
Zámek Teplice byl po staletí sídlem mocných rodů, které ovlivnily dějiny celého regionu. Nejprve to byli Vchynští, později rod Clary-Aldringen, který vlastnil zámek až do roku 1945. Během jejich vlády zažívaly Teplice období největšího rozkvětu a staly se významným kulturním centrem, které navštěvovali panovníci, umělci a další významné osobnosti své doby.
Barokní zámek Teplice, někdejší sídlo rodu Clary-Aldringen, dnes regionální muzeum
V současnosti je zámek sídlem Regionálního muzea v Teplicích, které nabízí několik stálých expozic:
- Archeologická expozice - prezentuje nálezy z regionu od pravěku po raný středověk, včetně unikátního keltského pokladu
- Historická expozice - mapuje dějiny Teplic a okolí od středověku po současnost
- Umělecko-historická expozice - představuje vývoj uměleckých řemesel a výtvarného umění
- Přírodovědná expozice - zaměřená na geologii, botaniku a zoologii regionu
Za zámkem se rozkládá rozlehlá zámecká zahrada, která je jedním z nejkrásnějších parků ve městě. Byla založena v 18. století jako francouzská formální zahrada, později byla přetvořena na anglický park. Dnes nabízí příjemné místo k odpočinku a procházkám, s fontánami, sochami a stoletými stromy.
Kostel sv. Jana Křtitele
Jednou z nejstarších budov ve městě je kostel sv. Jana Křtitele, který stojí na místě původního románského kostela z 12. století. Dnešní podoba kostela pochází převážně z období gotiky a baroka. Kostel byl původně součástí benediktinského kláštera, kolem kterého se začalo formovat středověké město.
Interiér kostela nabízí zajímavou směsici uměleckých stylů. Hlavní oltář je dílem významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Pozornost si zaslouží také gotická křtitelnice, renesanční náhrobky a barokní varhany. Kostel je obklopen starobylým hřbitovem, kde odpočívají významné osobnosti města.
V blízkosti kostela stojí děkanská věž, která je jedním z nejstarších dochovaných objektů ve městě. Tato románská věž byla postavena ve 12. století a poskytuje krásný výhled na historické centrum Teplic.
Morový sloup na Zámeckém náměstí
Na Zámeckém náměstí, které tvoří historické centrum města, se nachází impozantní morový sloup, který byl postaven v letech 1718-1719 jako poděkování za ochranu před morovou epidemií. Autorem tohoto barokního díla je sochař Matyáš Bernard Braun.
Morový sloup je zdoben sochami světců, kteří byli považováni za ochránce před morem - sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Karla Boromejského. Na vrcholu sloupu je socha Nejsvětější Trojice. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších barokních památek ve městě a symbolický střed historického centra.
Barokní morový sloup na Zámeckém náměstí, dílo sochaře Matyáše Bernarda Brauna
Lázeňské domy a kolonády
Teplice byly po staletí proslulé svými lázněmi a přezdívalo se jim "Salon Evropy". Významným dokladem lázeňské historie města jsou historické lázeňské domy a kolonády, které dodnes obdivují návštěvníci města.
Zahradní dům (Kurhaus)
Zahradní dům, známý také jako Kurhaus, je nádherná klasicistní budova z počátku 19. století, která sloužila jako společenský sál pro lázeňské hosty. Konaly se zde plesy, koncerty a další kulturní akce. Právě zde v roce 1812 koncertoval Ludwig van Beethoven a v roce 1813 se zde setkali ruský car Alexandr I., pruský král Fridrich Vilém III. a rakouský císař František I., aby projednali společný postup proti Napoleonovi.
Dnes budova slouží jako sídlo Domu kultury a konají se v ní koncerty a společenské akce. Interiér budovy je bohatě zdoben štukami a nástěnnými malbami, které představují scény z antické mytologie.
Císařské lázně
Císařské lázně patří mezi nejkrásnější lázeňské budovy ve městě. Byly postaveny v novorenesančním stylu v letech 1870-1873 podle návrhu architekta Heinricha Ziehlera. Jak název napovídá, byly určeny pro nejvýznamnější hosty, včetně císařských a královských rodin.
Fasáda budovy je bohatě zdobená a interiér se vyznačuje luxusními materiály, mramorem, štukovými dekoracemi a nástěnnými malbami. V současnosti slouží budova stále jako lázeňský dům, kde jsou poskytovány léčebné procedury.
Kamenné lázně
Kamenné lázně jsou nejstarším lázeňským domem ve městě, který byl postaven v roce 1800 v klasicistním stylu. Budova byla postavena na místě středověkých lázní, které existovaly už ve 14. století. Lázně byly napájeny termálním pramenem Pravřídlo, který byl považován za nejúčinnější lázeňský pramen v Teplicích.
Budova prošla v průběhu 19. století několika přestavbami a rozšířeními. Dnes je součástí lázeňského komplexu a stále slouží svému původnímu účelu.
Další významné historické stavby
Kostel Povýšení sv. Kříže
Kostel Povýšení sv. Kříže je barokní památka postavená v letech 1700-1703 podle návrhu architekta Kryštofa Dientzenhofera. Jedná se o jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v severních Čechách. Interiér kostela je bohatě zdoben barokními oltáři, freskami a sochami. Zvláště pozoruhodný je hlavní oltář, který je dílem významného sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokofa.
Královské lázně (Nové lázně)
Královské lázně, známé také jako Nové lázně, byly postaveny v letech 1838-1840 v neoklasicistním stylu. Jak název napovídá, sloužily především pro léčbu významných hostů, včetně členů královských rodin. Budova se vyznačuje monumentální fasádou s kolonádou a impozantním vstupním schodištěm.
Vila Perutz
Mezi architektonické skvosty Teplic patří i Vila Perutz, postavená v letech 1898-1900 pro průmyslníka Moritze Perutze. Tato secesní vila, navržená architektem Alfredem Meissnerem, je ukázkou luxusního bydlení bohaté teplické buržoazie. Vila se vyznačuje bohatě zdobenou fasádou a zachovalými původními interiéry s dřevěným obložením, štuky a vitrážemi.
Secesní Vila Perutz, ukázka luxusního bydlení teplické vyšší třídy z počátku 20. století
Židovská synagoga a hřbitov
V Teplicích existovala významná židovská komunita, která tvořila důležitou součást kulturního a hospodářského života města. Svědectvím její existence je Židovský hřbitov založený v roce 1669, který patří k nejstarším a největším v České republice. Na hřbitově lze nalézt mnoho historicky cenných náhrobků, z nichž nejstarší pocházejí ze 17. století.
Původní teplická synagoga, postavená v maurském stylu v letech 1880-1882, byla bohužel zničena během Křišťálové noci v roce 1938. Na jejím místě dnes stojí památník připomínající tuto tragickou událost.
Tipy pro návštěvníky
Pokud se chystáte prozkoumat historické památky Teplic, zde je několik praktických tipů:
Prohlídky s průvodcem
Nejlepším způsobem, jak poznat historii města, jsou komentované prohlídky s průvodcem. Turistické informační centrum na Zámeckém náměstí nabízí pravidelné prohlídky historického centra v několika jazycích včetně polštiny. Prohlídky probíhají od května do září každý den v 10:00 a 14:00 hodin.
Teplická muzea
Kromě Regionálního muzea v zámku stojí za návštěvu také Muzeum lázeňství, které sídlí v budově Královských lázní a mapuje historii lázeňství v Teplicích od středověku po současnost.
Historická mapa města
V Turistickém informačním centru si můžete zakoupit historickou mapu města s vyznačenými památkami a popisem jejich historie. Mapa je dostupná v několika jazycích včetně polštiny.
Nejlepší doba pro návštěvu
Historické památky Teplic jsou přístupné celoročně, ale nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do října, kdy si můžete užít také krásné zámecké zahrady a parky. V letních měsících (červenec-srpen) se ve městě koná mnoho kulturních akcí včetně koncertů v historických budovách.
Otevírací doba
Většina památek je otevřena od úterý do neděle, 9:00-17:00 hodin. Zámek Teplice a Regionální muzeum mají v pondělí zavřeno. Aktuální otevírací dobu je vždy dobré ověřit na webových stránkách nebo v Turistickém informačním centru.
Plánujete návštěvu Teplic?
Využijte naše speciální prohlídkové trasy, které vás provedou nejzajímavějšími historickými památkami města a odhalí vám jejich tajemství a příběhy.
Kontaktujte nás pro více informacíTeplice jsou městem s mimořádně bohatou historií, která se odráží v množství architektonických a kulturních památek. Od středověkých kostelů přes barokní zámek až po secesní vily – každá epocha zanechala v Teplicích svou stopu. Procházka historickým centrem města je jako cesta časem, která vám umožní nahlédnout do období, kdy Teplice byly jedním z nejvýznamnějších lázeňských měst Evropy a hostily krále, císaře, hudební skladatele a další významné osobnosti.
Při své návštěvě Teplic si určitě nenechte ujít procházku zámeckou zahradou, výstup na děkanskou věž s výhledem na město, návštěvu Regionálního muzea v zámku a prohlídku historických lázeňských budov. Každá z těchto památek vypráví svůj vlastní příběh a společně vytvářejí jedinečný obraz města, které bylo po staletí křižovatkou kultur a centrem společenského života střední Evropy.